Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Rozumiem

Zakup mieszkania krok po kroku - od wyboru lokalu po podpisanie umowy końcowej

Zakup mieszkania to proces składający się z kilku istotnych etapów. Dlatego pragniemy je Państwu przybliżyć, aby wyjaśnić większość pojawiających się często pytań lub wątpliwości.

1. WYBÓR MIESZKANIA

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych życiowych decyzji. Dlatego przed jej podjęciem zachęcamy do odwiedzenia naszego Działu Sprzedaży, gdzie nasi pracownicy chętnie przybliżą Państwu naszą ofertę oraz odpowiedzą na wszelkie pytania. Główne Biuro Sprzedaży mieści się w naszej siedzibie przy ul. Kapitańskiej 2 w Szczecinie i jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 17:00. Nasi pracownicy są również dostępni telefonicznie pod numerami: 91-48-06-185, 91-48-06-187. 

Na dalszym etapie realizacji danej inwestycji jesteśmy również do Państwa dyspozycji w Mobilnych Biurach Sprzedaży zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie placu budowy. Po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu jesteśmy gotowi oprowadzić Państwa po wzniesionym budynku, aby na miejscu zaprezentować wybrane lokale.

Pełna oferta mieszkań jest dostępna na naszej stronie internetowej. Zachęcamy do skorzystania z rozbudowanej wyszukiwarki, która ułatwi Państwu znalezienie wymarzonego lokalu.

2. REZERWACJA MIESZKANIA

Po wyborze mieszkania należy skontaktować się z nami (osobiście lub telefonicznie), aby dokonać jego rezerwacji. 7-dniowa rezerwacja jest bezpłatna i niezobowiązująca - wymaga jedynie podania swoich danych kontaktowych (imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail). W tym czasie macie Państwo możliwość dokładnego zapoznania się z wybranym mieszkaniem oraz przygotowanymi przez nas dokumentami, w tym z prospektem informacyjnym zawierającym najważniejsze informacje o naszej firmie, inwestycji oraz mieszkaniu, a także z projektem umowy deweloperskiej i dołączonymi do niej załącznikami.

3. PODPISANIE UMOWY PRZEDWSTĘPNEJ (DEWELOPERSKIEJ)

Jeżeli po zapoznaniu się z wybranym mieszkaniem oraz dostarczonymi przez nas dokumentami podtrzymujecie Państwo chęć jego zakupu to kolejnym krokiem jest podpisanie umowy przedwstępnej (zwanej również deweloperską) w formie aktu notarialnego. Sprzedaż odbywa się w oparciu o zapisy Ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego z dnia 16 września 2011 roku (tzw. ustawa deweloperska). Opłaty notarialne, których wysokość zależy od wartości mieszkania, ponoszone są przez kupującego i dewelopera po połowie.

Na podstawie zawartej umowy Sąd wieczystoksięgowy dokonuje stosownego wpisu-roszczenia w dziale III księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, na której jest realizowana dana inwestycja. Wpis taki zobowiązuje obie strony transakcji do zawarcia umowy końcowej i stanowi dla Państwa gwarancję, że wybrany przez Was lokal nie zostanie przez nas sprzedany nikomu innemu.

4. KREDYT HIPOTECZNY (opcjonalnie)

Jeżeli zamierzają Państwo sfinansować zakup mieszkania za pomoca kredytu hipotecznego to zachęcamy do kontaktu z naszymi pracownikami, którzy chętnie polecą Państwu sprawdzonych doradców kredytowych. Warto skorzystać z fachowej pomocy i w jednym miejscu sprawdzić swoją zdolnośc kredytową oraz zapoznać się z ofertą kilku banków. Profesjonalny doradca kredytowy na bieżąco analizuje rynek bankowy, dzięki czemu potrafi fachowo dobrać ofertę do Państwa możliwości i oczekiwań.

5. PŁATNOŚCI

Zapłata należności za wybrane przez Państwa mieszkanie odbywa się w ratach, zgodnie z uzgodnionym harmonogramem. Płatności należy dokonywać na indywidualny numer subkonta otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego, które zostało Państwu przypisane i podane w zawartej umowie deweloperskiej.

6. ODBIÓR TECHNICZNY MIESZKANIA

Po otrzymaniu ostatniej raty płatności za mieszkanie i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie budynku jesteśmy gotowi na wydanie lokalu. W tym celu kontaktujemy się z Państwem, aby uzgodnić dogodny termin protokolarnego przekazania kluczy do mieszkania. Od tego momentu możecie Państwo wykonywać w lokalu niezbędne roboty wykończeniowe oraz zawrzeć stosowne umowy z dostawcami mediów (energia elektryczna, ogrzewanie, woda i ścieki, telewizja, internet itp.). 

7. PODPISANIE UMOWY KOŃCOWEJ (OSTATECZNEJ)

Umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia jego własności to ostatni etapu procesu zakupu mieszkania. Umowa ma formę aktu notarialnego i jest podpisywana w obecności Notariusza, który odpowiada za formalności - w tym za sprawdzenie stanu księgi wieczystej nieruchomości macierzystej oraz za złożenie do Sądu odpowiedniego wniosku o założenie odrębnej księgi wieczystej dla zakupionego przez Państwa lokalu. Na Państwa życzenie Notariusz może także zawnioskować do Sądu o wpis hipoteki obciążającej Państwa lokal - o ile na jego zakup został zaciągnięty kredyt hipoteczny. W przeciwnym razie będziecie Państwo zobowiązani do samodzielnego złożenia ww. wniosku w Sądzie. Opłata notarialna za podpisanie umowy końcowej jest w pełni ponoszona przez nabywcę lokalu. Na jej wysokość - podobnie jak w przypadku umowy deweloperskiej - wpływa wartość zakupionego mieszkania.

Od momentu podpisania umowy ostatecznej jesteście Państwo pełnoprawnym właścicielem zakupionego lokalu i możecie nim w pełni rozporządzać.

Wróć do listy porad